Medija Centar - Saveti lekara

Kako može pomoći koenzim Q10

Saveti lekara | 8.05.2012. Nazad na Saveti lekara

Koenzim Q10 se priprodno nalazi u organizmu. Ljudski organizam ima sposobnost sinteze ovog koenzima, ali se ona smanjuje posle 30-te godine života. Kao posledica smanjene produkcije, dolazi do smanjenja energetskih procesa u organizmu, što se najpre odražava na srčani rad.

Upotrebljava se kod:

  • bolesti srca (oslabljeno srce, aritmije, angina pektoris, infarkt),
  • u terapiji statinima (lekovi za smanjenje holesterola, jer oni dovode do deficita CoQ10),
  • hipertenzija – povećan krvni pritisak,
  • protiv starenja svih ćelija i tkiva u organizmu.
 

Kako deluje koenzim Q10?

Utiče na energetske metaboličke procese, na sagorevanje masti, na fleksibilnost ćelijske membrane. Čuven je po svojoj upotrebi kao antioksidans, tj. usporava procese koji dovode do oštećenja i starenja ćelija i tkiva. Sa godinama se proizvodnja koenzima Q10 smanjuje čak do 80%. Ima sinergističko (pojačavajuće) dejstvo sa glutationom i selenom, koji su takođe moćni antioksidansi. Doprinosi i regeneraciji vitamina E, jednog od najrasprostranjenijih antioksidanasa.
Srce je mišić koji stalno pumpa, a pacijenti sa oboljenjem srčanog mišića imaju izrazit deficit ovog vitamina. Zbog toga je nakon što je razvijena njegova masovna proizvodnja, od strane japanskih naučnika, koenzim Q10 prepisivan kao lek kod srčanih oboljenja u Japanu. Na tržištu je prisutan od 1974. godine, a iz razloga što je to prirodni sastojak organizma nije dovodio do neželjenih dejstava, pa važi za siguran lek, bez pratećih neželjenih posledica. Brojna klinička istraživanja i naučni radovi su potvrdili njegovu efikasnost – ističe dr Nada Kovačević, internista kardiolog u Domu zdravlja „Novi Sad“
Kada je utvrđeno da statini (lekovi koji deluju na smanjenje stvaranja holesterola u organizmu) dovode do deficita koenzima Q10 u srčanom mišiću, počela je njegova rutinska primena uz terapiju statinima (Cholipam, Hollesta, Simvor, Vasilip, Zocor, Atoris, Sortis, Tulip, Lescol).
Koristan je u terapiji postinfarktnog stanja, jer obezbeđuje bolje snabdevanje energijom preostalog zdravog dela srčanog mišića.

Prema rečima dr Kovačević, neka klinička i potvrđena dejstva koenzima Q10 na srčani mišić su:

  • smanjenje rizika za nastanak ateroskleroze, suženja krvnih sudova,
  • pozitivan uticaj na poremećaje srčanog ritma – aritmije,
  • jačanje oslabljenog srčanog mišića, povećanje snage srčane kontrakcije,
  • smanjenje rizika od razvoja i posledica angine pektoris i infarkta,
  • smanjenje rizika kod operacija na srcu (bajpas, srčani zalisci)
Smanjena koncentracija koenzima Q10 dovodi do slabljenja imunog sistema, malaksalosti, slabosti, akumulacije masnih naslaga.
 

Kako se uzima koenzim Q10?

Koriste se doze od 30mg dnevno, ali u slučaju velike iscrpljenosti srčanog mišića primenjuju se i doze od 100mg dnevno. Pošto je koenzim Q10 prirodni sastojak ljudskog organizma vrlo je bezbedan za upotrebu.
U slučaju da u organizmu postoji značajan nedostatak koenzima Q10, odmah po početku uzimanja ispoljavaju se vidljivi pozitivni pomaci, jer se i malo povećanje efikasnosti srčanog mišića lako primeti. Dok u slučaju postojanja manjeg deficita koenzima Q10, vidljivi efekti se ispoljavaju za 3 – 4 meseca.
Koenzim Q10 unesen ishranom ne utiče na smanjenje produkcije tog supstrata u organizmu, kao što je slučaj kod holesterola. Dakle, unošenjem koenzima Q10 utiče se na povećanje koncentracije ovog nutrijenta u krvi, koji se starenjem manje stvara. Koenzim Q10 je rastvorljiv u mastima, pa je najbolje iskoristljiv iz uljanih preparata, npr. gel kapsule u sojinom ulju – napominje dr Kovačević.
Dijabetičari treba da prate nivo šećera dok su na terapiji CoQ10 i da koriguju doze, jer CoQ10 dovodi do smanjenja nivoa šećera u krvi. Pacijentima koji koriste statine savetuje se dodatno uzimanje koenzima Q10.