Medija Centar - Vesti

2O godina savetovališta za mlade

Vesti | 31.10.2024. Nazad na Vesti

Služba za zdravstvenu zaštitu dece Doma zdravlja “Novi Sad” je 01.11.2004. godine osnovala Savetovalište za mlade sa ciljem promocije zdravih stilova života i prevencije rizičnih ponašanja kod mladih. U Savetovalištu za mlade radi 3 psihologa, 1 pedagog, 1 lekar specijalista socijalne medicine i 3 više pedijatrijske sestre. Rad Savetovališta odvija se u prostorijama objekta “Jovan Jovanović Zmaj“.

Savetovalište za mlade pruža usluge mladima kako bi se informisali o svim pitanjima seksualnosti, zdravim stilovima života, sprovodi preventivni rad o bolestima zavisnosti, kao i rad na očuvanju mentalnog zdravlja mladih. Pored ovoga, mladi imaju mogućnost da se obrate i pričaju o svojim ličnim problemima, jer Savetovalište za mlade pruža preko potrebno poverenje i privatnost.

Svojim radom tim Savetovališta nastoji da obuhvati što veći broj adolescenata i to kroz individualni rad, radionice, obuku vršnjačkih edukatora, predavanja, tribine, zdravstveno-promotivne aktivnosti na javnim mestima i drugo.

Rad Savetovališta baziran je na multidisciplinarnom pristupu i čine ga: specijalista socijalne medicine, psiholozi, pedagog, specijalisti strukovne medicinske sestre, strukovna medicinska sestra a po potrebi se uključuju i lekari drugih specijalnosti kao konsultanti: pedijatar, ginekolog, psihijatar, dermatolog i drugi. Savetovalište za mlade aktivno se uključuje u manifestacije koje su posvećene promociji zdravlja, a preporučene su od strane Svetske zdravstvene organizacije i prate se po kalendaru Javnog zdravlja.

Edukativni rad sa mladima sprovodi se kroz sledeće teme:

  • Lična higijena
  • Pravilna ishrana ( poremećaji u ishrani, prevencija insulinske rezistencije)
  • Zaštita reproduktivnog zdravlja (pubertet, zaštita reproduktivnog zdravlja mladih, polno prenosive bolesti, kontracepcija, samopregled dojki i testisa)
  • Prevencija bolesti zavisnosti (narkomanija, alkoholizam, pušenje)
  • Prevencija vršnjačkog nasilja
  • Prevencija zavisnosti od interneta
  • Prevencija kockanja

U početnim razredima osnovnih škola kroz teme “Čiste ruke” i “Lična higijena” sa učenicima se radi na usvajanju higijenskih navika u cilju preveniranja infektivnih bolesti. Кroz predavanja i radionice na temu pravilne ishrane učenicima trećih i šestih razreda osnovnih, i prvih razreda srednjih škola, prilagođeno uzrastu, ukazuje se na značaj pravilne ishrane, na njene osnovne principe i najčešće dijetetske poremećaje. Primećeno je da konzumiraju “brzu” hranu i nemaju ustaljen dnevni ritam obroka.

U okviru tema iz reproduktivnog zdravlja, učenici četvrtih razreda osnovnih škola upoznaju se sa pubertetskim promenama, dok se u završnim razredima razgovara o osnovama reproduktivnog zdravlja. U srednjim školama edukuju se o značaju i vrstama kontracepcije i polno prenosivim infekcijama, dok se za učenike prvih razreda srednje škole organizuju edukacije za samopregled testisa, kao i za učenice završnih razreda za samopregled dojki. Trendovi sve ranijeg ulaska dece u pubertet, ranog stupanja u polne odnose i rizičnog seksualnog ponašanja nameću sve veću potrebu za zdravstveno-vaspitnim radom iz ove oblasti.

Bolesti zavisnosti obrađuju se kroz grupni zdravstveno-vaspitni rad na temu prevencije pušenja, narkomanije i alkoholizma, zato što učenici viših razreda osnovnih škola učestalo eksperimentišu sa ovim supstancama. Zbog trenutnih trendova ukazala se potreba za uvođenjem novih tema: prevencija zavisnosti od kockanja i od interneta, kao novih i sve zastupljenijih oblika nehemijske zavisnosti.

Sve učestalija pojava nasilja u društvu reflektuje se i na mlade koji usvajaju ovaj obrazac ponašanja, te se iz ovog razloga sa učenicima petih i šestih razreda osnovnih škola sprovode radionice i predavanja na temu prevencije vršnjačkog nasilja.

U proteklih 20 godina održano je 15837 grupnih zdravstveno-vaspitnih predavanja/susreta. Ukupan broj obuhvaćenih lica je 165116.

Individualnim zdravstveno-vaspitnim radom obuhvaćeno je 44736 lica sa teritorije grada Novog Sada i Sremskih Кarlovaca.

Grupno zdravstveno-vaspitni rad se sprovodi u 31 osnovnoj i 22 srednje škole sa teritorije grada Novog Sada i Sremskih Кarlovaca, kao i u prostorijama Savetovališta za mlade.