Čuvajte se krpelja
Saveti lekara | 28.04.2022. Nazad na Saveti lekaraSa dolaskom lepog vremena i proleća, ujed krpelja postaje aktuelna tema.
Krpelj je parazit koji živi na koži domaćih i divljih životinja i pri prolasku životinje kroz travu se zakači za njene vlasi. Najviše ih ima na mestima gde je vlažno, u grmlju i visokoj travi.
Ujed krpelja je bezbolan zbog postojanja prirodnog anestetika u njegovoj pljuvački.Retko se javljaju alergijske kožne reakcije. Češće se javlja borelioza ili lajmska bolest (na sreću samo oko 30% krepelja je zaraženo bakterijom koja se zove Borrelia burgdorferi).
Šta je potrebno znati?
- Izbegavajte predele za koje znate da su zaraženi krpeljima
- Nosite odeću koja pokriva ruke i noge
- Ako duže boravite u prirodi na svakih par sati pregledajte telo
- Na kožu nanosite sredstva koja odbijaju insekte (repelente)
- Po povratku detaljno pregledajte odeću i telo (naročito teme, predeo iza uha, vrat, pazuh stomak, prepone, zadnju stranu kolena)
Šta preduzeti ako dođe do ujeda krpelja?
- Ne vadite krpelja sami
- Ne premezujte krpelja alkoholom, petrolejom, etrom, uljem niti drugim sredstvima
- Obratite se obavezno lekaru radi stručnog uklanjanja krpelja
- U narednih mesec dana pratite da li dolazi do pojave crvenila na koži koje se širi ili do pojave opštih simptoma (povišena telesna temperatura, umor, iscrpljenost, glavobolja, bolovi u zglobovima i mišićima). U ovim slučajevima se obavezno javiti lekaru.
- U laboratorijskim uslovima je moguće proveriti da li je krpelj zaražen ili ne, ali je obavezno da se donese živ krpelj.
Važno je znati da ne prenosi svaki krpelj neku bolest,a sam njegov ujed prođe. Činjenica da određeni broj krpelja ipak nosi i neku bakteriju sa sobom, iziskuje da čim primetite krpelja na koži, pozovete svog lekara ili se javite u najbližu zdravstvenu ustanovu.