Medija Centar - Vesti

Evropska nedelja prevencije karcinoma grlića materice

Vesti | 20.01.2025. Nazad na Vesti

U toku je obeležavanje Evropske nedelje prevencije raka grlića materice, a kampanja, kao i svake godine, za cilj ima podizanje svesti o raku grlića materice i važnosti ranog otkrivanja, vakcinacije i skrininga u spasavanju života.

Cilj obeležavanja Evropske nedelje prevencije raka grlića materice je promocija značaja očuvanja reproduktivnog zdravlja i mogućnosti korišćenja dostupnih mera prevencije, kako mera primarne prevencije (promocija zdravog stila života, odgovornog seksualnog ponašanja i HPV imunizacija), tako i mera sekundarne prevencije (ranog otkrivanja karcinoma grlića materice putem Papanikolau testa i redovnim posetama ginekologu).

Kada se dijagnostikuje, rak grlića materice je jedan od oblika raka koji se najuspešnije leči, sve dok se rano otkriva. Karcinomi dijagnostikovani u kasnim stadijumima takođe se mogu kontrolisati odgovarajućim lečenjem i palijativnim zbrinjavanjem.

„Osnovna poruka svim ženama – rak grlića materice je maligna bolest koja se može sprečiti, žene treba da razmišljaju o svom reproduktivnom zdravlju i da u toku godine odvoje samo jedan dan kada će posetiti svog lekara – ginekologa i obaviti preventivni pregled.

Želimo da osiguramo da sve žene znaju kako se rak grlića materice može sprečiti i blagovremeno lečiti a da bi se to postiglo neophodno je uraditi sledeće:

  • Vakcinisati se protiv HPV-a u uzrastu 9-19 godina;
  • Znati gde pronaći podršku i dodatne informacije – imati izabranog ginekologa;
  • Uraditi skrining grlića materice (od 25 do 64 godine, 1 godišnje ili ređe ako ginekolog odredi);
  • Poznavati simptome raka grlića materice (najčešće je to krvarenje između ciklusa ili nakon prestanka ciklusa; osećaj tegoba u donjem trbuhu) i
  • Pridržavati se zdravog stila života.

Podaci o obolevanju i umiranju od raka grlića materice u Srbiji i Vojvodini

Prema podacima Registra za rak Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, tokom 2022. godine u Srbiji je registrovano 1.060 novoobolelih žena od raka grlića materice (od toga 302 u Vojvodini), a 404 žena je umrlo u Srbiji (od toga 108 u Vojvodini). Standardizovana stopa incidencije od od ove maligne bolesti u Vojvodini (33,8) veća je nego prosečna u Republici Srbiji (31,0).

Standardizovane stope mortaliteta od raka na populaciju sveta prema vodećim lokalizacijama kod žena u Republici Srbiji, u 2022. godini, pokazuju da se karcinom grlića materice nalazi na petom mestu (zajedno sa karcinomom jajnika) sa stopom od 10,7 (Vojvodina 10,9 za karcinom grlića materice a 12,3 za karcinom jajnika).

Što se tiče vodećih lokalizacija u umiranju, kod žena, u Republici Srbiji za 2022. godinu, karcinom grlića materice je na petom mestu (4,6%), posle karcinoma dojke (18,8%), pluća/bronha (16,7%), kolona/rektuma (10,8%) i pankreasa (6,3%) a slede ovarijum (4,2%), mozak (3,2%), želudac (3,1%), telo materice (3,0%), jetra (2,0%) i ostale pojedinačne lokalizacije koje u strukturi vodećih lokalizacija zbirno čine 25,6%.

Uzroci raka grlića materice i blagovremeno otkrivanje rizika i ranih faza bolesti

Skoro svi slučajevi raka grlića materice (99%) povezani su sa infekcijom visokorizičnim humanim papiloma virusom (HPV), izuzetno čestim virusom koji se prenosi već prvim seksualnim kontaktom ali i drugim bliskim kontaktima kože na kožu. Iako se većina infekcija HPV-om spontano povlači i ne izaziva nikakve simptome, uporna infekcija može izazvati rak grlića materice kod žena.

Pregled za rano otkrivanje raka grlića materice sprovodi se jednostavnim Papanikolau testom. Pored PAPA testa može se uraditi i HPV skrining test koji sa sigurnošću utvrđuje da li postoji HPV virus ili ne i to putem PCR tehnike, a nakon toga i HPV test genotipizacije kojim se otkriva genotip virusa koji spada u visoko ili srednje rizične grupe. Ove vrste testova se rade u našoj zemlji u cilju prevencije nastanka raka grlića materice i uspostavljanja tačne dijagnoze. Pored organizovanog skrininga raka grlića materice koji podrazumeva pregled PAP testom na svake tri godine po pozivu lekara za žene uzrasta od 25. do 64. godine, svaka žena starija od 15 godina ima pravo na redovan ginekološki pregled.