Medija Centar - Vesti

Projekat “Igrajući se, nauči da kažeš NE alkoholu”

Vesti | 9.10.2024. Nazad na Vesti

Dom zdravlja “Novi Sad” u saradnji sa Gradskom upravom za zdravstvo sprovodi projekat “Igrajući se, nauči da kažeš NE alkoholu”. U okviru projekta, Savetovalište za mlade DZNS će održati edukativne radionice učenicima Tehničke škole “Mileva Marić Ajnštajn”.

Tokom oktobra, radionice su zakazane u terminima:

  • 9.10.2024.
  • 15.10.2024.
  • 24.10.2014.

Adolescencija je razdoblje eksperimentisanja i oblikovanja identiteta. Deo ovog razvojnog procesa uključuje traženje novih senzacija i preuzimanje rizika. Osnovni provod adolescenata je ispijanje velikih količina alkoholnih pića. Pijenje se uglavnom odvija u grupama, te je često u vezi sa nekom drugom društvenom aktivnošću, kao što su izlasci, žurke, proslave rođendana… Možemo slobodno reći da se zabave i provodi organizuju upravo zbog pijenja. Ako nema dosta pića, žurka nije uspela. Sutra se sumiraju iskustva: ko je koliko i šta pio, ko je šta radio, da li se seća kako je otišao kući…

Naočare za simulaciju stanja alkoholisanosti su edukativni alat koji omogućava korisnicima da iskuse efekat konzumiranja alkohola na koordinaciju, percepciju i motoriku. U školama ih koristimo u okviru radionica kako bi se podigla svest o opasnostima vožnje pod uticajem alkohola i podstaklo odgovorno ponašanje. Uz pomić ovih naočara, učenici, prolaze različite jednostavne prepreke na poligonu koji pravimo. Prepreke su vrlo jednostavne i lake za prolazak ukoliko osoba nije pod dejstvom alkohola. Poligon se sastoji od 5-6 različitih prepreka, a učenici sami biraju naočare koje žele da koriste tj. naočare koje simuliraju stanje opijenosti od 0.6-0.8 ‰ i od 0.8-1.5 ‰ alkohola u krvi. Stavljanjem naočara otpočinje „igra“ gde i oni sami, a i drugi (posmatrajući jedni druge) mogu da uvide koliko su motorički ne spretni, usporeni i koliko im je loša percepcija.

Kroz igru i zabavu, na jedan nov način, mladima prihvatljiviji, dolazimo do podizanja nivoa svesti i uvida na opasnost konzumiranja alkohola i vožnje ili obavljanja drugih aktivnosti koje zahtevaju dobru koordinaciju i vid.