Svetski dan prevencije samoubistava
Aktuelnosti | 10.09.2018. Nazad na AktuelnostiSvetska zdravstvena organizacija upozorava na stalan porast stope suicida među mladima. Samoubistvo dece i mladih, treći je po redu uzrok smrtnosti u većini zemalja.
Radimo zajedno na prevenciji suicida
Aktuelni podaci svojevrsni su alarm za intenziviranje preventivnog rada i udruženog delovanja svih sistema koji rade sa decom i mladima.
Međunarodna asocijacija za prevenciju samoubistava (IASP), uz podršku Svetske zdravstvene organizacije od 2003. godine obeležava Svetski dan prevencije suicida na dan 10. septembra, sa ciljem podizanja znanja široke javnosti o zdravstvenom problemu suicida, širenju informacija, smanjenju stigme i, pre svega, skretanja pažnje da je suicid moguće sprečiti.
Broj samoubistava u svetu, u poslednjih 50 godina, porastao je za 60%. Prema podacima SZO godišnje u svetu oko 1 milion ljudi izvrši samoubistvo. Stopa suicida je 16 na 100 000 stanovnika.
Gotovo četvrtina svih suicida danas se dešava kod adolescenata do 25-te godine i to je vodeći uzrok prevremene smrti kod mladih.
U Srbiji je povećan broj osoba koje su pokušale samoubistvo ili o tome razmišljaju, a najviše stope samoubistava su u Vojvodini, na samom severu, u Subotici i Severnobačkom okrugu.
Utvrđeno je da preventivne strategije u detinjstvu i adolescenciji delotvorno smanjuju rizik od mogućih psihopatoloških smetnji i u kasnijem dobu. Kako većina dece i mladih pohađa škole, ta je sredina najpristupačnija za realizaciju preventivnih aktivnosti, te Dom zdravlja „Novi Sad“ apeluje na sve nadležne da intenziviraju i sinhronizuju saradnju po pitanju nege mentalnog zdravlja kod mladih uopšte.
Prema rečima psihologa Savetovlišta za mlade Mirjane Nikolić, sve preventivne aktivnosti su najsmislenije i najefikasnije ukoliko se udruže i sinhronizuju sistemi koji obuhvataju direktan i indirektan rad sa decom, počevši od porodice, preko škole i zdravstvenih službi.
Savetovalište za mlade Doma zdravlja „Novi Sad“ u fokus rada stvalja upravo opštu prevenciju – edukaciju i unapređenje svesti i znanja dece i mladih, kako bi se prepoznali suicidni rizici, redukovala stigmatizacija mentalnih oboljenja i suicida i podstaklo pravovremeno traženje adekvatne pomoći.
Osnovni ciljevi prevencije suicida su:
- Unapređenje ranog prepoznavanja početnih simpotoma suicidnog rizika
- Razbijanje pogrešnih uverenja i zabluda o suicidu
- Identifikovanje rizičnih i protektivnih faktora
- Prepoznavanje deteta pod stresom i sa mogićim rizikom od samoubistva
- Kako postupiti i podržati dete u momentu prepoznavanja suicidnog rizika
Kristalisanje svesti o postojanju problema, prvi je korak na putu rešenja, tako da za sva pitanja i pomoć, našim mladim sugrađanima, na raspolaganju je stručni tim Savetovališta za mlade Doma zdravlja „Novi Sad“ u objektu u ulici Zmaj Ognjena Vuka 19, I sprat; 021/4879-426; 021/4879-431; mladi.dzns@yahoo.com.